Candidates Shortlisted for Summer Internship

List of Candidates Selected for Summer Internship -2017 (Partial List)
Center for Biomedical Engg.
Sr. No. Student name Institute Address
1 S. Arunachalam Bharatidasan University, Trichy
Department of Computer Science and Engineering
1 Disha Dua Ambedkar Institute of Advanced Communication Technology and Research, Delhi
2 Aditi Gupta NIT Raipur
3 Harita Reddy NIT Karnataka
4 Anamika NIT Hamirpur
5 Himani Saini Bhagat Phool Singh Mahila Vishwavidyalaya, Khanpur Kalan
6 Archit Singal PEC University, Chandigarh
7 Shreya Jyoti JECRC University, Jaipur
8 S. Niveditha Indian Academy of Sciences
9 Deepak Kumar Sant Longowal Institute of Science and Technology, Longowal
10 Abhishek Gupta Birla Institute of Technology and Science, Pilani
11 Kishlay Verma Indian Institute of Engineering Science and Technology, Shibpur
12 Sumit Kumar Thakur Birsa Institute of Technology Sindri Dhanbad
Department of Mathematics
1 Nilotpola Sarma Indian Institute of Technology Guwahati
2 Kartik Sahoo IIT(ISM), Dhanbad, Jharkhand, India 826004
3 Harsh Verma IISER Mohali, Punjab
4 Akash Sharma Indian Institute of Technology Roorkee, Uttrakhand
5 Niharika Bhootna Central University of Punjab, Bathinda
6 Suman Das IISER Kolkata, West Bengal
7 Aniruddha Deshmukh Sardar vallabhbhai national institute of technology, Surat
8 Suman Dutta Indian Institute of Science Education and Research (IISER), Bhopal
9 Mridula Jajodia Raiganj University College, Uttar Dinajpur, West Bengal
10 S. Mohan Raj Ramanujan Institute for Advanced study in Mathematics, University of Madras

 

Department of Mechanical Engg.
1 Eslavath Devsingh IIT Ropar
2 Ashik Anand ISM Dhanbad
3 Kaustav Pal NIT Durgapur
4 Abhishek Shamkant Mulgaonkar Pillai HOC College of Engg.&Technology, Mumbai
5 Sarthak Kapoor NIT Warangal
6 Yashshvi Jain LNM Institute of Information Technology, Jaipur
7 Paramveer Singh Baba Banda Singh Bahadur Engg. College, Fatehgarh
8 Sunil Kumar CT Group of Institutions, Jalandhar
9 Gaurav Gupta PEC University of Technology, Chandigarh
10 Guriqbal Singh Munday PEC University of Technology, Chandigarh

 

Department of Humanities & Social Sciences
1 Mr. Namit Bhasin Indian Institute of Engineering Science and Technology, Howrah,
West Bengal 711103
2 Mr. Vijay Kumar M Department of Economics, Central University of Tamil Nadu
3 Ms. Suhasini Dash Centre for Applied Linguistics, University of Hyderabad
Department of Chemistry
1 Sumit Shoolini University, Distt Solan
2 Aekta Central university, Haryana
3 Sachin Kumar NIT Jalandhar
4 Anu IIT Ropar
5 Ramesh Mondal IIT Bhubaneswar
6 Apoorv Kushwaha IIT Ropar
7 Shubham Chatterjee CSIR-CECRI
8 Mane Sham Janak IIT Ropar

 

Department of Electrical Engg.
1 Mr. Harshjeet Singh IIT Ropar, Nangal Road
2 Mr. Kesana Varun National Institute of Technology Rourkela, Odisha
3 Mr. Arhit Singal PEC University of Technology, Chandigarh
4 Ms. Anubha Gupta PEC University of Technology, Chandigarh
5 Mr. Alok Kumar Sahoo NIT, Trichy, Tiruchirapalli, Tamilnadu
6 Omar Hanif NIT Warangal
Department of Physics
1 Akshay Shukla IIT (BHU)
2 Pratitee Pattanaik IISC Bangalore
3 Diksha Thakur Shoolini University of Biotechnology and Management Sciences, Solan, HP
4 Deepak Garg Punjab University
5 Rimple IIT Guwahati
6 Dumpala Tirumala Rao IISER Trivendurum
7 Koushik Bar IISER Kolkata
8 Malika Singhal Mata Gujri College, Fatehgarh Sahib, Punjab
9 Divya Khandelwal PEC Chandigarh
10 Sugandh Sirohi Miranda House, Delhi University
11 Sumanta Kumar Sahu JNU Delhi
12 Megh Raj Himachal Pradesh University, Summerhill, Shimla
13 Gandhari Srilekha IIT Madras
14 Pankaj Chouhan IIT Ropar
15 OmShankar IIT Ropar
16 Lalit Pandey IIT Ropar
17 Vikas IIT Ropar
18 Gosala Narasimha Reddy NIT Rourkela, Odisha
Pending Summer Internship students list due to non submittion of Bonafide
Sr. No. Student name Institute Address Department
1 Arpit Agarwal NIT Warangal Chemistry
2 Karandeep Sharma PU Chandigarh Chemistry
3 Nisha Sharma NIT Jalandhar Chemistry
4 Ms. Aekamdeep Kaur Giani Zail Singh Campus College of Engineering & Technology , Bathinda Electrical
5 Mr. Himanshu Mishra Indian Institute of Engineering Science and Technology, Howrah,
West Bengal
HSS
6 Arvind NIT Roorkela Mathematics
7 Jahwat Naz Veer Surendra Sai University of Technology, Odisha Mechanical
8 Charanjeet Kaur PEC University of Technology, Chandigarh Mechanical

 

Waiting List Candidates
Sr. No. Student name Institute Address Department
1 Antara Mondal Chandigarh Univ CBME
2 Ekta IIT Ropar Chemistry
3 Vatan Chawla IIT Ropar Chemistry
4 Priyank Rajput Central University, Jharkhand Chemistry
5 Akash Mathwani IIT Ropar Electrical
6 Biredar Kuldeep Marotirao Shri Guru Gobind Singhji Institute Electrical
7 Ayushi Bhanja Univ of Hyderabad HSS
8 Aparna Maurya IIT Guwahati Mathematics
9 Sourav Sharma Mata Gujri College Mathematics
10 Meenal Singhal Mata Gujri College Mathematics
11 Sumit Mahapatra NIT Rourkela Mathematics
12 Rohan Panth IIT Ropar Mechanical
13 Sujeet Kumar Singh NIT Durgapur Mechanical
14 Karan CT Group Mechanical
15 Saumya Sharma LMN, Jaipur Mechanical
16 Abhishek Saini IIT Ropar Mechanical
17 Simranjit Singh GNDEC, Ludhiana Mechanical
18 Prasanta Bal Gandhi Institute of Technology, Bhubaneswar Mechanical
19 Anubhav Gautam Jaypee Institute of Information and Technology, NOIDA  
20 Ankita Garg Dr. B.R. Ambedkar N.I.T, Jalandhar  
21 Aakansha Gupta Miranda House, Delhi University